Az Adatátadó rendszer segítségével beolvasható a számlázó programból az Adóhatósági ellenőrzési adatszolgáltatás céljából kinyerhető NAV XML dokumentum.
![]() | ![]() |
A beolvasást a NAV XML feladása Kulcs-Könyvelésnek menüpont kiválasztásával tudjuk megkezdeni.
A NAV XML csak a számlázó program használatával kiállított kimenő számlákat tartalmazza (kézi számlákat nem).
![]() | ![]() |
Az Adatátadó minden olyan esetben, ahol nem kap olyan adatot, amelyekkel az adatátadást teljeskörűen el tudná végezni, ott helyettesítő adatokat kér.
Ilyen adat lehet például:
- Közösségi értékesítés, kapott előleg, fordított adózás keretében történő értékesítés esetén áfakulcs bekérés
- Főkönyvi számok
Az XML eredetileg a NAV ellenőrzés könnyítésére készült (kötelezően) de nem tartalmaz minden adatot amire a könyvelésben szükségünk lehet. A NAV XML adatstruktúrája egy a NAV által közzétett leírásnak felel meg, így nem módosítható.
![]() | ![]() |
A Számla árfolyamának használata opció alkalmazása nem javasolt, mert a NAV XML fájl nem tartalmaz az esetek többségében árfolyamra vonatkozó információkat.
Ha a fájl nem tartalmazza az árfolyamokat, de az opció bejelölésre kerül, úgy devizás számlák téves adattal kerülnek be a könyvelésbe.
Ha az opció nem kerül bejelölésre, úgy az árfolyam bekérésre kerül az adategyeztetés során, amennyiben a feladást megelőzően a Könyvelő program adatbázisába nem kerülnek feltöltésre az adott időszakra vonatkozó árfolyamok.
![]() | ![]() |
Figyelmeztető üzenet
A fenti figyelmeztető üzenet érkezik abban az esetben, ha a számítógépen beállított rendszerdátum nem megfelelő formátumú. A helyes formátum: éééé.HH.nn
A megfelelő formátum beállításáról Windows 10 operációs rendszer esetén ITT olvashat részletesebben. Windows 11-es operációs rendszer használata esetén pedig IDE kattintva érheti el a leírást.
Hasznosnak találta a cikket?
Nagyszerű!
Köszönjük visszajelzését
Sajnáljuk, hogy nem tudtunk segíteni
Köszönjük visszajelzését
Visszajelzés elküldve
Köszönjük közreműködését és megpróbljuk a cikket kijavítani