A Házipénztár program a pénztárbizonylatok rögzítési sorrendjében számolja az aktuális egyenlegeket, többek között ezzel a megoldással is igyekszünk motiválni Felhasználóinkat arra, hogy a házipénztárat – lehetőség szerint – minél inkább naprakészen vezessék. Ha a szoftver használata közben a szigorú számlavezetés programfunkció aktív, akkor a program – természetesen – mindig naprakész, helyes egyenlegeket mutat. A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy mivel a mindennapi életben előfordulhat, hogy a bizonylatok utólagosan jutnak el a házipénztárat kezelő személyhez, pl. emiatt a szigorú számlavezetés programfunkció inaktív állapotban maradhat. Ilyen esetben célszerű fokozottan odafigyelni a tényleges készpénz-forgalomra, valamint a tényleges készpénz-forgalom bizonylatolására.
Ha valamely listában azt tapasztalja, hogy a rendezett egyenleg oszlopban szereplő érték valamely pénztárbizonylat rögzítése után helytelen összeget mutat, valószínűleg az a probléma, hogy a bizonylatok rögzítése nem időrendi sorrendben történt. A probléma megoldása egyszerű: dátum szerint növekvő sorrendbe kell rendeztetni a pénztárbizonylatokat. Egy ilyen újrarendezés hatására azonban megváltozhatnak a bizonylatszámok, ezért a művelet végrehajtása előtt célszerű lehet adatmentést készíteni, hogy egy esetlegesen fellépő probléma esetén az állomány jelenlegi állapota visszaállítható legyen az elkészített adatmentés visszatöltésével.
Több olyan programfunkció is bekerült a szoftverbe, amelyek nem szigorú számlavezetés mellett is segítik a Felhasználó munkáját abban, hogy a bizonylatszámok – lehetőség szerint – mindig szabályosak és folytatólagosak legyenek, ezek az opció a Karbantartás menü / Beállítások menüpontjának / Működés fülén találhatóak. Módosítás és törlés esetére beállítható az automatikus rendezés, valamint megoldható az is, hogy visszamenőleges könyvelés esetén a szoftver felkínálja az adatok rendezését.
A bizonylat-rendezés programfunkció dátum szerint növekvő sorrendbe rendezi a tételeket, majd a rendezett listát sorszámozza újra folytatólagosan. Abban az esetben, ha a bevételek és a kiadások nem folytatólagos, hanem külön sorszámozásra vannak állítva és utólagosan csak bevételi vagy csak kiadási bizonylatot rögzít a rendszerben, akkor a rögzített pénztárbizonylat típusától függően csak a bevételek vagy csak a kiadások sorszámozása változik meg. Folytatólagos sorszámozás mellett, utólagos rögzítés esetén az utólag rögzített pénztárbizonylat mögötti összes bizonylatszám megváltozik, azok típusától függetlenül.
A szoftver a rendezés indításakor figyelmeztető üzenetet is küld a bizonylatszámok megváltozásának eshetőségéről.
Pénztárbizonylatainak teljes listáját a Listák menü / Pénztárbizonylatok listája menüpontból kérheti le a „Teljes lista” gomb megnyomásával, majd a megjelenő lista-nézetben az <F7> funkcióbillentyűvel vagy az ikonsoron található (Rendezés) ikonnal rendezheti azokat dátum szerint. A program a rendezést követően azonnal felkínálja, hogy a megváltozott bizonylatszámokat egy szövegfájlba kiírja, a későbbi követhetőség érdekében célszerű ezt az opciót használni. A Mentés gombra történő kattintás után megadhatja, hogy mely könyvtárba, milyen néven szeretné elmenteni a szövegfájlt.
Figyelem!
A program abban az esetben is rendezheti az egész évi összes pénztárbizonylatot, ha a pénztárbizonylatok listáját csak szűrt időszakra kéri le (tehát nem a „Teljes lista” gomb megnyomásával történik a lista lekérdezése, hanem egy adott időszak, pl. május hónapra történő szűréssel).
A pénztárbizonylatok rendezését követően célszerű lehet újra kinyomtatni a napi és időszaki pénztárjelentéseket, valamint a pénztárbizonylatokat.
PLUSZ programváltozattal rendelkező Ügyfeleink a korábban lefuttatott bizonylat-rendezésekre vonatkozó információkat utólagosan is megtekinthetik az Eseménynaplóban, ehhez azonban az eseménynapló megfelelő paraméterezése is szükséges.
Ez a bejegyzés programunk LIGHT és PLUSZ verziójával rendelkező Ügyfeleink számára is tartalmaz hasznos információkat.
Hasznosnak találta a cikket?
Nagyszerű!
Köszönjük visszajelzését
Sajnáljuk, hogy nem tudtunk segíteni
Köszönjük visszajelzését
Visszajelzés elküldve
Köszönjük közreműködését és megpróbljuk a cikket kijavítani