Kérdése merült fel a 2025-ös évnyitással kapcsolatban? Íme néhány gyakran feltett kérdés, melyek segítséget nyújthatnak Önnek.
- Hogyan álljak neki az évnyitásnak? Hol tudom létrehozni a 2025-ös gazdasági évet?
- Évnyitás során a program kér termékszámot? Miért kell megadnom, és honnan tudom lekérdezni, hogy mi a termékszámom?
- Az újonnan létrehozott évben újra fel kell vinnem a számlatükröt, rögzítenem kell az ügyfeleket és meg kell adnom a beállításokat?
- Mi a teendő akkor, ha már megnyitottam az új évet, azonban utólag vettem észre, hogy nem vettem át a törzs adatokat?
- Az áfakulcsok és az áfagyűjtők beállításánál mi a dolgom évnyitás után?
- A bank és a pénztár egyenlegét hogyan tudom megnyitni, ha még a teljes nyitást nem szeretném elindítani?
- Szeretném a számláim mellett a bankkivonatomat és a pénztáramat is elkezdeni könyvelni a 2025-ös évben, a teljes nyitást még nem tudom elvégezni, viszont a bankban/pénztárban könyvelni kell tavalyi (2024-es) számlák kiegyenlítését. Ezen számlák kiegyenlítése/összepontozása hogyan történik meg? Nem lehetne, hogy azokat már most átnyithassam a 2025-ös évre?
- Szeretném átértékelni a kintlévőséges devizás vevő és szállító számláim, valamint a devizabankom és/vagy a valutapénztáram. Mit kell tennem?
- Elindítottam a nyitási folyamatot, de az elindítást követően felugrott egy Nyitás megnevezésű ablak, melyben piros háttérszínnel jelennek meg bizonyos adatok. Mit kell tennem?
- Sajnos a folyószámla nyitását újból el kell végeznem, mert még 2024-re kellett rögzítenem pár tételt. Megtehetem ezt? Ha igen, hogyan?
- Az új gazdasági évet létrehoztam, majd elindítottam a Zárás/Nyitás menüponton belül a Nyitás opciót, de azt a hibaüzenetet kaptam, hogy „Nincs átvezetendő egyenleg az eszköz- és a forrásszámlákon!”. Miért nem tudok nyitni?
- Van egy bizonylatom, melynek teljesítési dátuma a 2025-ös gazdasági évet érinti, de a számla elszámolási időszakos és az elszámolási időszak záró dátuma 2024-es. Hogy rögzítsem a számlát?
- Át szeretném nyitni a következő gazdasági évre a teljes 1-4 számlaosztályt. Hogy fogjak hozzá?
- Hogyan tudom ellenőrizni, hogy a Zárási folyamatokat jól végeztem-e el?
- Átnyitottam az adatokat az új gazdasági évbe, a 491-es Nyitómérlegszámla viszont egyenleggel rendelkezik. Hol keressem a hibát?
- A Tárgyi eszköz programban nem tudom létrehozni a 2025-ös évet, mit rontok el?
Hogyan álljak neki az évnyitásnak? Hol tudom létrehozni a 2025-ös gazdasági évet?
Az első és legfontosabb, hogy évnyitás előtt készítsen egy mentést az Adatmentő varázsló futtatásával.
Évet nyitni a Karbantartás/Cégek/Évek/ Új menüpontban lehet. Az új év létrehozásakor fontos, hogy bejelölésre kerüljön a Törzsadatok átvétele egy másik cégből opció, melynek hatására a bejelölt törzsadatok másolásra kerülnek az új évbe. (Ha az új adatbázis-évet az előző pénzügyi év törzsadatainak átvételével hoztuk létre (számlatükör, beállítások, ügyféltörzs stb.), kevesebb egyeztetést kell jóváhagynunk a nyitás folyamata közben.)
A Karbantartás/Cégváltás menüpont segítségével lehet átlépni az újonnan létrehozott évbe.
Az új év nyitásáról bővebben az alábbi tudásbázis bejegyzésben olvashat.
Évnyitás során a program kér termékszámot? Miért kell megadnom, és honnan tudom lekérdezni, hogy mi a termékszámom?
Amennyiben a program évnyitás közben termékszámot kér Öntől, akkor nem jó helyről lett elindítva az új év létrehozása. Az új gazdasági év megnyitása a Karbantartás/Cégek/Évek/Új menüpontból indítható, és ebben az esetben a termékszám már automatikusan ki lesz töltve.
Az újonnan létrehozott évben újra fel kell vinnem a számlatükröt, rögzítenem kell az ügyfeleket és meg kell adnom a beállításokat?
Abban az esetben ha a 2024-es év törzsadatait szeretnénk átvenni a 2025-ös évbe, akkor az évnyitás közben bepipálva kell maradjon a „Törzsadatok átvétele másik cégből” opció, majd megadható a cég neve illetve annak éve, ahonnan a törzs adatokat másolni szeretnénk. Amennyiben nem minden adatot szeretnénk átvenni, akkor vegyük ki a pipát az átvenni nem kívánt adatokból. Fontos, hogy ha a számlatükröt nem szeretnénk átnyitni a 2025-ös évbe, akkor olyan adatokat sem tudunk átvenni, amihez tartozik főkönyvi szám. (például: áfakulcs, ügyfelek, naplók, egyéb beállítások)
Mi a teendő akkor, ha már megnyitottam az új évet, azonban utólag vettem észre, hogy nem vettem át a törzs adatokat?
Ebben az esetben törölni kell az új évet. Érdemes teljesen kilépni a programból (egycéges verzió esetén először egy másik évbe lépjünk be és utána lépjünk ki). A program indítása során arra kell figyelni, hogy egy másik évbe/cégbe lépjünk, ne abba amit törölni szeretnénk. Ezután a Karbantartás/Cégek/Évek/Töröl menüpont segítségével tudjuk törölni az évet, majd pedig a törzsadatok átvételével jól létrehozni.
A törlést megelőzően javasolt leállítani a Kulcs-Soft KOBAK és Kulcs-Manager szolgáltatásokat a Windows Szolgáltatások felületén.
FONTOS! Az új év törlésével minden adat amit már esetleg manuálisan rögzítettünk az új évbe, elveszik, ezért legyünk körültekintőek amikor ezt a műveletet végezzük el.
Az áfakulcsok és az áfagyűjtők beállításánál mi a dolgom évnyitás után?
Közvetlenül az évnyitást követően nincs elvégzendő teendő az Áfa bevallással kapcsolatban. A 2025-ös év első Áfa bevallási időszakában a Beállítások/Alapbeállítások/Áfa menüpontban az Áfa gyűjtők átvételét kell elindítani az új nyomtatvány kiválasztása után. (Az új nyomtatványt a februárban megjelenő Kulcs-Könyvelés szoftver verzió tartalmazza.) Ebben az esetben azokhoz az áfakulcsokhoz amelyeknek ugyanaz a kódja, áfakulcsa, azonosítója az új évben ahhoz automatikusan hozzá rendeli a program az előző gazdasági évben beállított áfa gyűjtőket. A továbbiakban manuális összerendelésre nincs szükség.
A bank és a pénztár egyenlegét hogyan tudom megnyitni, ha még a teljes nyitást nem szeretném elindítani?
A programban lehetőség van a Pénztári és Banki adatok nyitására a Teljes nyitástól függetlenül. A Pénztári naplók nyitása (Zárás és Nyitás/Nyitás/Pénzügyi naplók nyitása) a Bank és Pénztár típusú naplók nyitását végzi el automatikusan. Azoknak a főkönyvi számoknak az egyenlege kerül nyitásra amelyek a Beállítások/Törzskarbantartások/Naplók menüpontban banki vagy pénztári naplótípussal lettek létrehozva. Fontos, hogy devizabank/pénztár nyitása előtt értékeljünk át amennyiben erre szükség van. Erről a program figyelmeztető üzenetet is küld a nyitás során.
A pontos működésről a Bank nyitóegyenlegének rögzítése és a Pénztár nyitóegyenlegének rögzítése bejegyzésekben olvashat.
Szeretném a számláim mellett a bankkivonatomat és a pénztáramat is elkezdeni könyvelni a 2025-ös évben, a teljes nyitást még nem tudom elvégezni, viszont a bankban/pénztárban könyvelni kell tavalyi (2024-es) számlák kiegyenlítését. Ezen számlák kiegyenlítése/összepontozása hogyan történik meg? Nem lehetne, hogy azokat már most átnyithassam a 2025-ös évre?
A programban lehetőség van arra, hogy megnyissuk a folyószámla analitikát (a vevőink és szállítóink kintlévőségeit). Ezt a Zárás és Nyitás/Nyitás/Csak a folyószámla analitika nyitása menüpontból indíthatjuk a 2024-es évből. A nyitás során a program egyeztetni fogja a két év törzsadatait (Ügyféltörzs, naplók, főkönyvi számok stb.) Az egyeztetés után a Nyitó és Nyitó pénzügyi (Nyitó pü.) és a Vegyes naplóba nyitja át a tételeket.
Csak a folyószámla analitika nyitásáról bővebben az alábbi tudásbázis bejegyzésben olvashat.
Szeretném átértékelni a kintlévőséges devizás vevő és szállító számláim, valamint a devizabankom és/vagy a valutapénztáram. Mit kell tennem?
Folyószámla analitika nyitása előtt javasolt a devizás számlák átértékelését elvégeztetni a programmal. Erre a Könyvelés/Devizás számlák/Átértékelés könyvelése menüpontban van lehetőség. Fontos tudni, hogy ez a művelet nem visszavonható, így a funkció futtatása előtt mindenképp javasolt biztonsági mentés készítése. Az átértékelést kézzel is elvégezhetjük a Szállító vagy Vevő naplóban „árfolyam diff.” fizetési mód kiválasztásával. A program automatikusan csak a Vevő és Szállító számlákat értékeli át. A devizabank és valutapénztár átértékelését kézi rögzítéssel lehet megtenni. Az átértékelés összegét a könyvelés alapvalutájában egy Vegyes napló segítségével lehet lerögzíteni.
Átértékelésről bővebben az alábbi tudásbázis bejegyzésben olvashat.
Elindítottam a nyitási folyamatot, de az elindítást követően felugrott egy Nyitás megnevezésű ablak, melyben piros háttérszínnel jelennek meg bizonyos adatok. Mit kell tennem?
A törzsadatok egyeztetésére a folyószámla analitika nyitásakor, a pénzügyi naplók nyitásakor, illetve a teljes nyitás indításakor is szükség lehet. A törzsadatok egyeztetése a számlatükröt, a partnertörzset, az áfa-kulcsokat és a könyvelési naplókat érintheti. A program a Nyitás feliratú ablakban piros háttérszínnel jelöli a problémás adatokat. A nyitás folytatásához a problémás tételeket meg kell szüntetni, melyre több lehetőségünk is van:
- Létrehozzuk az új évben is a problémás adatot
- Helyettesítő adatot használunk
A törzsadatok egyeztetéséről bővebb információt az alábbi tudásbázis bejegyzésben olvashat.
Sajnos a folyószámla nyitását újból el kell végeznem, mert még 2024-re kellett rögzítenem pár tételt. Megtehetem ezt? Ha igen, hogyan?
A Folyószámla analitika nyitása (valamint a Teljes zárás és nyitás) többször is megismételhető a nyitó tételek duplikációja nélkül.
Amennyiben a programban már történt nyitás (akár folyószámla analitika nyitás-, pénzügyi naplók nyitása vagy teljes nyitás), és utólag szükségessé válik pár bizonylat rögzítése még az előző gazdasági éveben, akkor az utólag érkezett bizonylatok könyvelése után a záró-, és nyitó naplók törlése nélkül újból elindítható a nyitás automatikusan.
A program az újbóli nyitás eredményeképpen csak azokat a bizonylatokat nyitja meg amelyek az utolsó nyitás után kerültek rögzítésre vagy módosításra.
Az új gazdasági évet létrehoztam, majd elindítottam a Zárás/Nyitás menüponton belül a Nyitás opciót, de azt a hibaüzenetet kaptam, hogy „Nincs átvezetendő egyenleg az eszköz- és a forrásszámlákon!”. Miért nem tudok nyitni?
Ezen üzenet csak abban az esetben érkezik, ha a Nyitást az újonnan létrehozott évből indítjuk, ahol még nincsenek könyvelési tételeink.
A nyitást minden esetben abból az évből kell indítanunk, mely évnek az adatait át szeretnénk vezetni egy következő évbe (Jelen esetben a 2024-ből).
Van egy bizonylatom, melynek teljesítési dátuma a 2025-ös gazdasági évet érinti, de a számla elszámolási időszakos és az elszámolási időszak záró dátuma 2024-es. Hogy rögzítsem a számlát?
A folyamatos teljesítésű számlát mindig abba a gazdasági évbe kell rögzítenünk, melyet az elszámolási időszak záró dátuma érint, hiszen ezen számlák esetén ez a dátum jelenti a számviteli teljesítést. A teljesítési dátum az Áfa teljesítést takarja. Az Áfa értéke, mivel az 2025-ös évet érinti nem a 2024-es évbe, hanem a nyitás során a következő évbe fog automatikusan könyvelésre kerülni. (Erről a számla rögzítésekor a program üzenetet küld).
Át szeretném nyitni a következő gazdasági évre a teljes 1-4 számlaosztályt. Hogy fogjak hozzá?
A zárás és nyitás lépései az alábbiak:
- A Zárás és Nyitás/Átvezetések menüpontban az 5-ös számlaosztályban lévő költségeinket át kell vezetnünk a 8-as számlaosztályba.
- A Zárás és Nyitás/Automata kivezetések/8-9-es számlaosztály kivezetése menüpontra kattintva összevezetésre kerülnek a 8-as és 9-es számlaosztályba könyvelt tételeink
- A Zárás és Nyitás/Automata kivezetések/Adózott eredmény kivezetése menüpontra kattintva a program kivezeti az adózott eredményt a 419-es eredmény számlára.
- A Zárás és Nyitás/Nyitás/Teljes nyitás indítása menüpont elindításával átnyithatjuk a teljes 1-4 számlaosztály egyenlegeit a következő évre.
Hogyan tudom ellenőrizni, hogy a Zárási folyamatokat jól végeztem-e el?
Amennyiben a Főkönyvi kivonat lekérdezésekor bejelölésre kerül a Záróval (eredmény) és a Záróval (mérleg) opció, akkor a Főkönyvi kivonat Egyenleg oszlopában végig 0 értéket kell látnunk. Amennyiben valamilyen főkönyvi szám a fenti szűrőfeltételek mellett mégis tartalmaz egyenleget, úgy azon főkönyvi szám nem került megfelelően lezárásra és ellenőrzés szükséges.
Átnyitottam az adatokat az új gazdasági évbe, a 491-es Nyitómérlegszámla viszont egyenleggel rendelkezik. Hol keressem a hibát?
- Át kell lépni a korábbi gazdasági évbe és ellenőrizni kell, hogy a Zárás helyesen megtörtént-e.
- Ellenőrizni kell továbbá, hogy az előző évbe véletlenül rögzítettünk-e időszakon kívüli tételt. (Könyvelés Plusz programverziót használó felhasználók a Könyvelt adatok ellenőrzése funkció alkalmazásával egy kattintással ellenőrizhetik.)
- Meg kell vizsgálni, hogy az előző évi eredmény átnyílt-e az új gazdasági évbe.
- Ellenőrizni érdemes továbbá, hogy a Vevő/Szállító naplós főkönyvi számra rögzítettünk-e vegyes naplós tételt. Amennyiben igen, úgy azt a program nem fogja automatikusan átnyitni, így azt kézzel kell pótolnunk a következő évben. (Könyvelés Plusz programverziót használó felhasználók a Könyvelt adatok ellenőrzése funkció alkalmazásával egy kattintással ellenőrizhetik.)
- A fentieket követően az eltérés okára nem derül fény, úgy egyeztetni kell főkönyvi számonként a záró főkönyvet az új évben a nyitó főkönyvvel.
A Tárgyi eszköz programban nem tudom létrehozni a 2025-ös évet, mit rontok el?
A Tárgyi eszköz program egy folyamatos nyilvántartású szoftver, melyben évek létrehozása nem lehetséges.
Hasznosnak találta a cikket?
Nagyszerű!
Köszönjük visszajelzését
Sajnáljuk, hogy nem tudtunk segíteni
Köszönjük visszajelzését
Visszajelzés elküldve
Köszönjük közreműködését és megpróbljuk a cikket kijavítani