Megjelenés: 2013. február 15.
Áfabevallás kitöltése
A Kulcs-Egyszeres 2013. februári verziója tartalmazza az áfabevallásra kötelezett cégek 1365-ös bevallásának elkészítését.
Az elektronikus bevalláshoz szükséges adatokat a program összesíti és az ÁNYK program által kezelt XML formátumban exportálja. A funkció a Karbantartás\Feladás az ÁNYK programnak\1365-ös nyomtatvány menüponttal indítható.
A feladás elkészítéséhez be kell paramétereznünk az általunk használt áfakulcsokat, hogy az azokra lekönyvelt számlák az áfabevallás megfelelő soraira kerüljenek fizetendő illetve levonható oldalon. Ezt a Törzsek/Egyéb törzsek/Áfakulcsok menüpontban tehetjük meg.
A feladás megkezdése előtt feltétlenül el kell végeznünk a bevallani kívánt időszak Áfazárását, mert a feladásban csak a lezárt bizonylatok fognak megjelenni. A feladás elkészítésénél kiválaszthatjuk, hogy mely áfakulcsok adatait kívánjunk szerepeltetni az áfabevallásban. Alapértelmezés szerint minden áfakulcs bekerül a feladási állományba, amennyiben ettől el kívánunk térni, a két táblázat közötti gombokkal megtehetjük ezt. Az elvégzett beállításokat a program elmenti, így a későbbiekben nem kell azokat újra megadnunk.
Figyelem! A feladás az áfabevallás „M” lapjainak kitöltését nem végzi el!
KATA bejelölési lehetőség
A 2012. évi CXLVII. a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló törvény 13. §-a szerint: „Az Art. szerinti adózó (ide nem értve az egyéni vállalkozónak nem minősülő magánszemélyt és a kisadózók tételes adójának alanyát) a tárgyévet követő év január hónapra vonatkozó, az Art. 31. § (2) bekezdése szerinti bevallásában adatot szolgáltat az állami adóhatóság részére a kisadózó vállalkozás nevéről, címéről, adószámáról, a kisadózó vállalkozás részére a naptári évben juttatott összegről, továbbá termékértékesítés esetén erről a tényről, szolgáltatásnyújtás esetén a szolgáltatás, szolgáltatások TESZOR számáról, ha annak a költségnek, ráfordításnak, kiadásnak az együttes összege, amely a kisadózó vállalkozások tételes adójának hatálya alá tartozó vállalkozás részére juttatott ellenérték következtében felmerül, a naptári évben meghaladta az 1 millió forintot.”
Annak érdekében, hogy Ügyfeleink ennek az adatszolgáltatásnak – amennyiben szükséges – eleget tehessenek, bevezettünk egy új funkciót: partnereink adatai között ezentúl azt is megjelölhetjük, hogy kisadózó vállalkozó-e.
A Törzsek/Ügyfelek menüpontban ügyfél módosításkor, vagy új cég felvitelekor tegyen pipát a KATA szó elé, majd a Bizonylatlisták/Bizonylatok listája menüpont alatt szűrhet arra, hogy csak a KATA-s cégeinek forgalmát mutassa a lekért analitika.
Készpénzfizetés korlátozása
Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 38. § (3a) pontja, mely 2013.01.01-től lépett hatályba kimondja, hogy, a „Pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó adóköteles tevékenysége keretében más, pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózónak a vele vagy más jogalannyal kötött szerződés alapján, az abban meghatározott szolgáltatás vagy termékértékesítés – általános forgalmi adó felszámítása esetén az általános forgalmi adóval növelt – ellenértékeként, szerződésenként egy naptári hónapban legfeljebb 1,5 millió forint összegben teljesíthet készpénzszolgáltatást.”
Számunkra fontos, hogy ügyfeleinket a nemkívánatos bírságtól megóvjuk, ezért a Kulcs-Egyszeres programban létrehoztunk egy figyelmeztető ablakot, mely abban az esetben ugrik fel, ha a pénztár könyvelése során egy adott naptári hónapra ugyanazon ügyfélhez összességében 1,5 millió Ft-nál nagyobb értéket könyvelünk.
Közösségen belüli beszerzések könyvelése
Új funkció, hogy az áfakulcsoknál már megjelölhetővé tettük a közösségen belüli beszerzéseket is, így az áfa analitikánk lekérdezésekor a kimenő és a bejövő áfa analitikán is megjelenik az erre az áfa kulcsra könyvelt tétel nettó értéke és a hozzá tartozó áfa összege. A számla rögzítése közben megadhatjuk azt is, hogy melyik áfabevallási időszakra kerüljön a lekönyvelt tétel.
Szakértőnk tippje:
Érdemes külön a termékre és a szolgáltatásra is létre hoznunk áfakulcsokat, ugyanis a 1365-ös bevallásban is külön sorokon kell szerepeltetnünk azokat.
Példa a közösségen belüli termék beszerzés áfakulcsára:
Fontos:
A közösségi adózásúnak jelölt áfakulcsokat csak beszerzések könyvelésekor használhatjuk!
Hasznosnak találta a cikket?
Nagyszerű!
Köszönjük visszajelzését
Sajnáljuk, hogy nem tudtunk segíteni
Köszönjük visszajelzését
Visszajelzés elküldve
Köszönjük közreműködését és megpróbljuk a cikket kijavítani