HIPA bevallás – Kulcs-Könyvelés

Módosítva ekkor Thu, 25 Ápr, 2024 ekkor: 9:51 DE

A Könyvelő szoftverben elérhetővé vált a Helyi iparűzési adó bevallás készítésének lehetősége a Plusz verziót használó Ügyfeleink részére.



A funkció a Adatszolgáltatás/HIPA bevallás menüpontban a megfelelő nyomtatvány kiválasztásával érhető el.

A felület Bevallás és Azonosítás fülén az alapadatok megadására van lehetőség. A Beállítások opcióra kattintva adhatók meg a HIPA bevalláshoz kapcsolódó specifikus adatok.

Elsőként ki kell választani az Adóalap megállapításának módját:

  • Adóalapomat az általános szabályok szerint állapítom meg
  • Kisvállalati (KIVA) hatálya alá tartozó adóalanyként
  • Tételes adómegállapítás

Az adóalap megállapítás módjának kiválasztását követően a Beállítások gombra kattintva megadhatók az adott módszerhez kapcsolódó bevallási sor/sorok adatai. Az „Adóalapomat az általános szabályok szerint állapítom meg” mód esetén például az alábbi képernyő jelenik meg:

A felületeken a  ikonra kattintva kiválasztható, hogy mely főkönyvi szám egyenlegét szeretnénk az adott sorra felgyűjteni, de a mezők szerkesztésére manuálisan is van lehetőség.

Ezt követően megadhatók az Adó megállapításához szükséges vállalkozási szintű adatok, mely soroknál a 7,5 % rubrika bejelölésével a mezőben szereplő összeg 7,5%-a kerül kiszámításra. Amennyiben a mezőbe eleve a már kiszámított érték került megadásra, úgy a rubrika bejelölése nem szükséges. Tételes adómegállapítási mód esetén ezen adatok megadására nincs lehetőség.

A Helyi iparűzési adóbevallásban nyilatkozni kell az adózó székhelyeivel érintett önkormányzatok és KGÖ-k számáról. Az alábbi opciók kiválasztására van lehetőség:

  • Adózóként egyetlen önkormányzat területén rendelkezem székhellyel, telephellyel
  • Adózóként több önkormányzat területén rendelkezem székhellyel, telephellyel

Amennyiben több önkormányzat területén is rendelkezik székhellyel, telephellyel az adott vállalkozás és nem a Tételes adómegállapítási módszert választotta, akkor szükséges kiválasztani az alkalmazott adóalap megosztás módszerét, mely az alábbiak egyike lehet:

  • Htv. melléklet 1.1 pontja szerinti személyi jellegű ráfordítással arányos megosztás
  • Htv. melléklet 1.2 pontja szerint eszközérték arányos megosztás
  • Htv. melléklet 2.1 pontja szerinti megosztás

A megosztási módszer kiválasztását követően a Beállítások gombra kattintva megadható a megosztási módszer szerinti vállalkozási szintű érték (főkönyvi szám kiválasztásra itt is van lehetőség), illetve a megosztás eszköze, mely lehet Főkönyvi szám, vagy Részlegszám, vagy Munkaszám, vagy Projekt.

A Beállítások elvégzését követően szükséges felrögzíteni a székhelyet és telephelyet/ket az Önkormányzat fülön.

Az Önkormányzat rögzítési felületen első lépésként az Önkormányzat nevét kell kiválasztani, melyet követően az adószám rubrika automatikusan töltődik.

Több önkormányzat felrögzítése esetén a megosztás eszközeként kiválasztott dimenzió tekintetében (a példában ez a Részlegszám) ki kell választani az adott önkormányzathoz tartozó dimenziót. A megadott dimenzió alapján az önkormányzatra jutó összeg automatikusan kiszámításra és megjelenítésre kerül, de manuális módosításra/adatbevitelre is van lehetőség az összeg mezőben.

A bevallással érintett időszak alapértelmezetten megegyezik a bevallás időszakával, de lehetőség van az időszak módosítására. Amennyiben eltérő időszak kerül kiválasztásra, úgy az eltérés okát a legördülő menüpontból ki kell választani.

Az eltérés oka lehet:

  • Adott önkormányzat területén telephelyet év közben létesítő vállalkozó
  • Adott önkormányzat területén telephelyét év közben megszüntető vállalkozó
  • Székhely áthelyezése az adott önkormányzat területére
  • Székhely áthelyezése az adott önkormányzat területéről
  • Helyi iparűzési adó év közbeni bevezetése az önkormányzat illetékességi területén
  • Helyi iparűzési adó év közbeni megszüntetése/adórendelet hatályon kívül helyezése az önkormányzat illetékességi területén
  • Egyéb

A felületen lehetőség van továbbá az Adóelőlegek feltüntetésére önkormányzatonként.

A bevallás elkészítése előtt az Összegzés fülön, valamint a Nyomtató ikonra kattintva ellenőrizhetők az adatok. A bevallás elkészítését a  ikonra kattintva lehet megtenni.


Fontos!

Az M lapokon szereplő összegek helyessége érdekében, az ÁNYK szoftverben – az elkészült XML betöltését követően – le kell futtatni a Számított mezők újraszámítását az Adatok/Számított mezők újraszámítása (Ctrl+S) menüpontra kattintva.


A bevallási felület mentése automatikusan történik, amennyiben az Automata mentés funkció bekapcsolt állapotban van. Ha az automata mentést kikapcsoljuk, akkor lehetőség van manuális mentésre a  ikonra kattintva.

plusz jel ikonra kattintva teljesen előröl kezdhető a bevallási felület töltése. Figyelem, a funkció használatával a korábban rögzített adatok törlésre kerülnek!

Adatmásolásra is lehetőség van a HIPA bevallás esetén. A  ikonra kattintva megjelenik az Adatok átvétele másik évből ablak, ahol kiválasztható, hogy mely cégből és évből szeretnénk a HIPA bevalláshoz kapcsolódó adatokat másolni. Fontos! Csak a beállítások kerülnek másolásra, az összegek nem, így az önkormányzatokhoz kapcsolódó Adóelőleg adatok másolása sem történik meg.

Adatok átvétele egy másik évből

Hasznosnak találta a cikket?

Nagyszerű!

Köszönjük visszajelzését

Sajnáljuk, hogy nem tudtunk segíteni

Köszönjük visszajelzését

Tudassa velünk hogyan javíthatnák ezen a cikken!

Válasszon ki legalább egy okot
CAPTCHA hitelesítés szükséges.

Visszajelzés elküldve

Köszönjük közreműködését és megpróbljuk a cikket kijavítani