Megjelenés: 2012. december 18.
Pénzforgalmi elszámolás
Az ÁFA törvény XIII/A. Fejezete szerint a 2013-as évre a vállalkozások választhatják a pénzforgalmi elszámolást, ha a törvényben előírtaknak megfelelnek. A Kulcs-Könyvelés programban a következő módon kell alkalmazni a törvényben előírtakat.
A.) Cégünk pénzforgalmi elszámolást választott:
- A számlatükörben létrehozunk két átvezetési számot , melyen a kimenő és bejövő számláink áfa értékét szeretnénk látni a pénzügyi teljesítés idejéig. A példánkban a pénzforgalmi levonható áfa átvezetési számunk 3683, a pénzforgalmi fizetendő áfa átvezetési számunk 4793.
- A Beállítások/Alapbeállítások/Pénzforgalmi elszámolás menüpontban állíthatjuk be, hogy pénzforgalmi elszámolást választottunk és ennek megfelelően itt adhatóak meg az általunk választott áfa átvezetési számok is.
- Ha beállítottuk az átvezetési számainkat, akkor a könyvelés ablakban a vevő és szállító napló könyvelése esetén is alapértelmezetten pénzforgalmi elszámolású bizonylat fog könyvelődni, melyet a jobb felső sarokban látható ikon bekapcsolt állapota jelez. Természetesen ennek kikapcsolása mindkét napló könyvelése közben lehetséges, ugyanis a törvény ír elő kivételeket, melyeket nem pénzforgalmi szemléletben kell könyvelnünk (pl. fordítottan adózó tételek).
- Amennyiben pénzforgalmi elszámolású számlát könyvelünk, akkor a számlán szereplő áfa részünk nem a 466-ra és a 467-re fog rögzítésre kerülni a Könyvel gomb megnyomása után, ugyanis a törvény előírja, hogy ilyen esetben csak akkor állapíthatjuk meg az áfát, ha a bizonylatunkhoz a pénzügyi teljesítés megtörténik. Ezért a számlánk rögzítés után az általunk megadott átvezetési számra kerülnek a vevő és a szállító esetében is az áfa összegek.
- Ha a bizonylathoz kiegyenlítést rendelünk, akkor ezzel egyidejűleg a program automatikusan létrehozza a megadott átvezetési számunkról az áfánkra való átvezetést, így az áfa analitikánkban is ezzel egyidejűleg fog a számlánk megjelenni.
- A programunkban egy új listát is létrehoztunk annak érdekében, hogy könnyedén le tudja ellenőrizni, hogy átvezetési számain mely számlák kiegyenlítetlensége miatt van egyenleg, ez a lista az Áfa-listák/Pénzforgalmi átvezetési számla egyenleg kimutatása menüpont alatt érhető el.
B.) Cégünk NEM választotta a pénzforgalmi elszámolást:
Mint tudjuk, ebben az esetben is oda kell figyelnünk a bejövő számláinknál, hogy olyan ügyféltől kaptuk-e, aki választotta a pénzforgalmi elszámolást (számla kötelező adattartalma), ugyanis ebben az esetben nekünk is pénzforgalmi elszámolásúnak kell tekintenünk azt a bizonylatot, és csak akkor igényelhetjük vissza a számlán szereplő áfa összeget, ha annak a bizonylatnak a pénzügyi teljesítése is megtörtént.
- A számlatükörben hozzunk létre egy átvezetési számot , melyen a pénzforgalmi elszámolású bejövő számláink áfa értékét szeretnénk látni a pénzügyi teljesítés idejéig. A példánkban a pénzforgalmi levonható áfa átvezetési számunk 3683.
- A Beállítások/Alapbeállítások/Pénzforgalmi elszámolás menüpontban állíthatjuk be, hogy a pénzforgalmi elszámolású bejövő számlánk áfa összege az általunk létrehozott átvezetési főkönyvi számra kerüljön rögzítésre.
- A beállítások után, ha pénzforgalmi elszámolású számlát szeretnénk szállító naplónkban rögzíteni, akkor a könyvelési ablakunk jobb felső sarkában található ikon bekapcsolásával tudjuk ezt megtenni (vagy az F4-es gyorsbillentyű használatával)
- Amennyiben bizonylatunkat megjelöltük pénzforgalmi elszámolásúnak, akkor az áfa része nem a 466-os főkönyvi számunkra fog rögzítésre kerülni a Könyvel gomb megnyomása után, hanem az általunk 1. pontban megadott átvezetési számunkra, ugyanis a törvény előírja, hogy az ilyen számlák esetén az áfát csak akkor helyezhetjük levonásba, ha annak pénzügyi teljesítése is megtörtént.
- Ha a bizonylathoz pénzügyi teljesítést rendelünk, akkor a kiegyenlítéssel egyidejűleg a program automatikusan létrehozza a megadott átvezetési számunkról az áfánkra való átvezetést, így az áfa analitikánkban is ezzel egyidejűleg fog ez a számlánk megjelenni.
- Annak érdekében, hogy könnyedén le lehessen ellenőrizni, hogy az általunk választott átvezetési számunknak milyen számlák kiegyenlítetlenségéből adódik egyenlege, létrehoztunk a programban egy új lekérdezési lehetőséget, mely az Áfa-listák/Pénzforgalmi átvezetési számla egyenleg kimutatása menüpont alatt érhető el.
Tételes belföldi áfa összesítő jelentés
Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 31/B. § rendelkezéseinek megfelelően az áfa bevallás 2013-tól kiegészül a Tételes belföldi összesítő jelentéssel. A nyomtatvány kitöltésének segítségéül hoztuk létre a Kulcs-Könyvelés programban ennek a lekérdezésnek a lehetőségét, mely az Áfa-listák/Tételes belföldi összesítő jelentés menüpontban található. A lista lekérdezésével ellenőrizhetővé válik a 1365-ös bevallásba átadott adataink helyessége. Aki viszont nem használja az átadást, annak a lista lekérdezésével egyszerűvé válik a 1365-ös bevallás M lapjainak a kitöltése.
A jelentés lekérdezése csak áfa zárás után lehetséges, illetve csak azokhoz az ügyfeleinkhez rögzített számláinkat mutatja, amelyekhez adószám van rögzítve és belföldi áfaalanynak van jelölve (alapértelmezetten minden ügyfelünk ezzel a jelöléssel van ellátva, de ez módosítható a Beállítások/Ügyfelek karbantartása menüpontban).
Készpénzfizetés korlátozása
Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 38. § (3a) pontja, mely 2013.01.01-től lép hatályba kimondja, hogy, a „Pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó adóköteles tevékenysége keretében más, pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózónak a vele vagy más jogalannyal kötött szerződés alapján, az abban meghatározott szolgáltatás vagy termékértékesítés – általános forgalmi adó felszámítása esetén az általános forgalmi adóval növelt – ellenértékeként, szerződésenként egy naptári hónapban legfeljebb 1,5 millió forint összegben teljesíthet készpénzszolgáltatást.”
Annak érdekében, hogy ügyfeleinket a nem kívánatos bírságtól megóvjuk, a Kulcs-Könyvelés programban létrehoztunk egy figyelmeztető ablakot, mely abban az esetben ugrik fel, ha a pénztár naplóban egy adott naptári hónapra ugyanazon ügyfélhez 1,5 millió Ft-nál nagyobb értéket könyvelünk összességében.
Napi készpénz záróegyenleg havi átlaga
A Számviteli törvény 14. § (9) bekezdése rendelkezik a napi készpénz záró állomány havi átlagának maximális mértékéről, melyet 2012. 12. 01-től hatályon kívül helyeztek. Ennek megfelelően a Kulcs-Könyvelésben ez a lista, csak 2012. 11. 30-ig érhető el, a későbbi időszakra vonatkozólag a lista már nem kérdezhető le.
Hasznosnak találta a cikket?
Nagyszerű!
Köszönjük visszajelzését
Sajnáljuk, hogy nem tudtunk segíteni
Köszönjük visszajelzését
Visszajelzés elküldve
Köszönjük közreműködését és megpróbljuk a cikket kijavítani